Život školy na míru – 06/2024

Život školy na míru

Nabízíme malé zastavení a společné ohlédnutí za událostmi konce školního roku. Můžeme je rozdělit do dvou kategorií – sportovní akce a exkurze a výlety. Nejprve se zastavíme u sportovních akcí.

Hartecká alej

V letošním roce se jsme se opět rádi zúčastnili závodu Běh harteckou alejí. Ve středu 5. 6. 2024 nás už od rána doprovázelo krásné počasí a více jak 110 sportovců se svými učitelkami a asistentkami z našeho prvního stupně odjíždělo dvěma autobusy do Harty, areálu základní školy, předvést svůj nejlepší výkon a třeba se tu i potkat s kamarády z okolních škol. Závod tradičně začal společným slavnostním zahájením. Poté se už závodníci postupně po ročnících rovnali na startovní čáru a těšili se na svou jeden kilometr dlouhou trať vedoucí harteckou zástavbou a z části unikátní dubovou alejí. Do cíle se přišlo podívat mnoho diváků z řad rodičů, rodinných příslušníků i sportovních fanoušků, aby podpořili své favority. Blahopřejeme vítězům i všem zúčastněným dětem za krásné výkony. Poděkování patří také organizátorům v čele s Jirkou Cupákem, kteří vytvořili příjemnou atmosféru.

Zde jsou nejlepší výsledky našich závodníku:

1. třídy – chlapci: 1. Matěj Buchar3. Metoděj Wohanka, 2. třídy – dívky: 3. Julie Daňková, chlapci:    2. Matouš Bláha, 3. třídy – chlapci: 3. Hubert Josef Koleňák, 4. třídy – dívky: 1. Nella Strašiňková,      2. Thea Strejčková, chlapci: 3. Bruno Bartoň, 5. třídy – dívky: 1. Julie Polonská. Blahopřejeme.  Krásné fotografie a celkové výsledky si můžete prohlédnout na webových stránkách závodu.

Pohár rozhlasu

Pohár rozhlasu je atletická soutěž desetičlenných družstev. Každoročně pořádáme okrskové kolo, kterého se účastní školy z okolí Vrchlabí. Na okresní kolo postupuje vítěz. Letos se o vítězství zasloužili mladší žákyně a mladší žáci naší školy, čímž si vybojovali postup do Trutnova, kde dále do krajského finále postoupila děvčata.

Krajské finále se konalo 22. května 2024 v Hradci Králové. Děvčata podala výborné výkony, často v osobním rekordu. Soutěž byla vyrovnaná a rozdíly mezi prvními třemi místy velmi těsné. Právě na třetím místě se nakonec naše děvčata umístila. Gratulujeme!

Střípky z výletů a exkurzí

Ve čtvrtek 23. května vyrazil autobus plný třeťáků do areálu Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem. Nadchlo je především středověké městečko plné řemeslných dílen. Mohli si zde vyrobit například provaz, svíčky, kožený měšec, keramickou misku, loutku a mnohé další. Den si děti osladily palačinkami a jinými dobrotami. Dobrá nálada i počasí vydržely skupině výletníků až do Vrchlabí.

Žáci šestého ročníku si užili hned tři exkurze, jednu literární a dvě dějepisné.

Po stopách Boženy Němcové se vydali do Babiččina údolí, prošli se kolem Starého bělidla i Viktorčina splavu a v ratibořickém zámku a v muzeu v České Skalici se dozvěděli, jak se tehdy žilo v zámku i v podzámčí. V rámci dějepisu se pak žáci přemístili do doby starověkého Řecka a Říma, navštívili Galerii antického umění v Hostinném, kde pro ně bylo připraveno několik starověkých stanovišť. S pomocí studentů z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové si žáci vyzkoušeli, jak antičtí obyvatelé psali, jak se vzdělávali, jak sportovali, jak bojovali i jak se oblékali.

Ani žáci vyšších ročníků nezůstali s exkurzemi pozadu a vydali se dokonce za hranice naší země. Tentokrát šlo o návštěvu Vídně, jež byla umožněna žákům, kteří si jako druhý cizí jazyk zvolili němčinu. Během jednodenního výletu žáci navštívili zoo, kde viděli pandu i koalu, a poté si společně s průvodkyní prošli centrum města.

Den dětí – spolupráce devátého ročníku s nejmladšími žáky

V úterý 4. června zorganizovala třída 9.A dětský den pro žáčky prvních až třetích ročníků. Zprvu nevlídné pošmourné počasí s mrholením naštěstí neodradilo organizátory ani děti, a tak se postupně na stanovištích jako překážková dráha, skákání v pytli a panáka, tajemství v krabici, florbal, házení míčky či medicinbalem vystřídaly všechny děti, z nichž některé pro velký úspěch i několikrát. Všichni zúčastnění si aktivity nejenom užili, ale na závěr dostali i sladkou odměnu.

Kolektiv ZŠ nám. Míru Vrchlabí