Život školy na míru 05/2024

Život školy na míru

Dlouhé slunné teplé dny ohlašují blížící se léto a s ním hlavní prázdniny, během kterých budou učitelé i žáci čerpat síly do nového roku. Než ale žáci dostanou svá vysvědčení a na dva měsíce opustí školní lavice, plní se náš kalendář akcemi. S vybranými vás dnes tradičně seznámíme.

Edukativní show Smokeman

Ve středu 24. dubna jsme měli příležitost navštívit na vrchlabském náměstí edukativní show „Smokeman zasahuje“, kterou pořádá VŠB Ostrava. Počasí celé akci přálo a během hodinu a půl dlouhého, nabitého programu si mohli žáci osmých a devátých tříd zábavnou formou zopakovat učivo chemie. Viděli mnoho divácky atraktivních pokusů, z nichž některé znali, ale součástí show byly i pokusy další, které ve třídě běžně např. z důvodu bezpečnosti nebo pro nedostatek vybavení dělat nemůžeme.

Program si dokázal udržet pozornost větší skupiny teenagerů a byl přizpůsobený různým věkovým skupinám. Zde jsou postřehy žáků 9. tříd z účasti na akci:

„Ukazovali nám parní stroj a tlak páry. Předtím jsem si to neuměl moc představit.“

„Super byla střelba z děla na komín a taky to, že pálit mohli spolužáci.“

„Existuje plyn, po kterém máte hluboký hlas.“

„Výborná byla ukázka na konci, co udělá uzavřená láhev se suchým ledem. Ve třídě by to opravdu nešlo.“

Divadelní tragédie Hamlet na jevišti Klicperova divadla

Žáci osmých tříd se v rámci literatury učí o největším dramatikovi všech dob, Shakespearovi. Aby si uměli lépe představit, jak taková divadelní hra ve formě tragédie vypadá, využili jsme nabídky Klicperova divadla, které má hru Hamlet v repertoáru, a do divadla jsme se s žáky v pátek 10. května vypravili.

Hamlet je klasická tragédie se vším všudy – bezútěšnost situace, vnitřní rozervanost osob, pochybnosti o smyslu života, smrt postav na jevišti. Pro žáky to byl nevšední divadelní zážitek odlišný od představení, která jsme doposud viděli. Hamlet klade na diváka vyšší nároky a rozhodně patřím svým celkovým vyzněním k dílům obtížněji stravitelným. Přesto žáci sledovali děj na jevišti po celé téměř tři hodiny soustředěně a se zaujetím. Zde jsou jejich postřehy:

„I když jsem nerozuměla všem slovům, což je celkem jasné, když je to ze staré doby, divadlo se mi líbilo. Obdivuju především herce. Nechápu, jak se mohou celé ty dlouhé složité texty naučit a pamatovat si je z hlavy.“

„Ve škole jsme si o tom dost povídali, takže přestože jsem nerozuměla všemu, příběh jsem pochopila. Akorát jsem nečekala ten konec. Paní učitelka nám ho schválně neřekla, takže jsem nevěděla, jak to dopadne, ale jsem zvyklá, že filmové a divadelní příběhy dopadají vždycky dobře.“

Okresní kolo biologické olympiády v Malých Svatoňovicích

Tři žákyně z 6.C a 7.C postoupily na základě úspěšného splnění vstupního úkolu v podobě dlouhodobého pozorování nebo laboratorního úkolu do okresního kola biologické olympiády. Dvě z nich se přitom staly úspěšnými řešitelkami v této náročné soutěži a obsadily krásné 11. a 15. místo. Ceníme si každého úspěchu, který dokazuje, že naše škola žáky rozvíjí všestranným způsobem a že se jednostranně neomezujeme pouze na oblast sportu, který je s naší školou neodmyslitelně spjatý.

Fotbalový duben aneb druzí nejlepší v republice

V dubnu žili naši sportovci fotbalem, a to už od těch nejmladších. Žáci prvního stupně se jako již tradičně účastnili fotbalového McDonald’s Cupu, v němž byli úspěšní zejména naši nejmenší žáci. V okrskovém finále, jež se konalo 16. dubna v Trutnově obsadil tým žáků 1., 2. a 3. tříd ve složení M. Bláha, V. Erbenová, A. Jiras, Š. Junek, J. Kletvík, H. Koleňák, V. Kraus, J. Paukrt, M. Pištora, M. Polák, O. Student a L. Vaníček krásné třetí místo. Jejich starší kolegové ze 4. a 5. tříd se pak o 14 dní později umístili na místě pátém.

Ani žáci druhého stupně v dubnu nezaostávali a zúčastnili se hned dvou fotbalových turnajů. Prvním byl turnaj v minikopané AŠSK. V okresním finále této soutěže se žáci 6. a 7. ročníku umístili na třetím místě a žáci 8. a 9. ročníku na místě prvním. Postoupili tak do krajského finále, které se konalo 23. dubna v Trutnově, a v němž skončili pátí.

O dva dny později vyrazili starší žáci ještě na republikové finále turnaje ve velkém fotbale, jenž organizuje FA ČR pro žáky 2. stupně základních škol. Žáci v sestavě V. Barák, V. Bílek, D. Buchar, F. Dvořák, D. Dvořák, J. Exnar, T. Chleborád, A. Jánošík, J. Jon, J. Kučera, O. Posker, A. Richter, L. Votoček, K. Zábranský a F. Žemlička se v doprovodu pana učitele Kulhánka vydali na dva dny do Sportovního centra v Nymburce a zpět se vrátili s pohárem za druhé místo.

Okrskové kolo atletického Poháru rozhlasu

Začátkem května pořádala naše škola okrskové kolo 54. ročníku Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou. Kromě naší školy se závodů účastnili ještě žáci ze ZŠ Školní, z Krkonošského gymnázia a ze ZŠ Špindlerův Mlýn. Soutěžilo se v několika atletických disciplínách – sprint na 60 m, dálkové běhy na 600 m, 800 m, 1000 m a 1500 m, štafeta 4x 60 m, skok daleký, skok vysoký, vrh koulí a hod kriketovým míčkem. Naše škola vyslala do bojů šest družstev složených z žáků sportovních tříd 6. až 9. ročníku. Všechna naše družstva byla velmi úspěšná a postupují do okresního kola (mladší žáci – 1. a 2. místo; mladší žákyně – 1. a 3. místo; starší žáci – 2. místo; starší žákyně – 3. místo).

Přejeme všem čtenářům Pulsu příjemné dny a budeme se těšit zase v příštím čísle.