Sport nás spojuje

Sport nás spojuje, to je výstižný název projektu Základní školy nám. Míru, který navazuje na projekt realizovaný v roce 2021 Sport je naše společná radost. U obou projektů bylo partnerem město Kowary a jeho základní školy SP1 a SP3 (pozn. SP je zkratka pro základní školu, nebo-li Szkoła Podstawowa). Společně jsme od konce roku 2017 se školami z Kowar organizovali 26 akcí s hojným počtem účastníků!  Nepočítaje účast na projektových akcích města Vrchlabí jako např. tradiční Společné koledování.

Vzhledem ke sportovnímu zaměření naší základní školy se projekt orientuje na podporu sportovních návyků žáků. Projekt nabízí účastníkům kromě atletiky i netradiční sporty jako je orientační běh či golf. Právě golf byl v minulém projektu velmi žádaný. Aby si tento sport mohlo vyzkoušet co nejvíce žáků, byly i v tomto projektu zahrnuty čtyři půldenní tréninkové lekce golfu v Golf & Country klubu v Prosečném. V průběhu května si patování i odpaly na drivingu vyzkoušelo 44 žáků naší školy!

Ale abychom vzali vše popořádku. První akce projektu proběhly již 10. března. Vrchlabské a kowarské děti si užily na sklonku zimy plnými doušky nádherného slunečného počasí při sjezdovém lyžování a tréninku běžeckého lyžování včetně biatlonu. Pro zapůjčení vybavení polským přátelům, byly v rámci projektu pořízeny běžecké sety, které budou využívány při dalších společných setkáních. Běhání je nám velice blízké. Využili jsme tedy možnost účastnit se v Polsku 21. května běžeckých závodů Kowarska Wiosenna „Piątka”. Další atletické zápolení a orientační běh se budou konat ve Vrchlabí v průběhu září.

Protože práce učitelů je v této době covidové či snad již pocovidové době obzvlášť psychicky i fyzicky náročná. Tento projekt podpoří posílení jejich vitality prostřednictvím strečinkových a rehabilitačních cvičení v podzimních měsících. Při těchto odpočinkových setkáních budou mít učitelé možnost k bližšímu vzájemnému seznámení a třeba i nalezení dalších inspirativních myšlenek o naší další spolupráci.

Všem učitelům a žákům přeji krásné prázdniny!

Mgr. Petr Jindřich