Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách 2012

Základní škola, Vrchlabí, nám. Míru 283 se zapojila do programu společnosti Člověk v tísni „Jeden svět na školách“. Letošní ročník se zaměřil na moderní československé dějiny, konkrétně na období normalizace v komunistickém Československu. Z webových stránek společnosti www.jedensvetnaskolach.cz je patrné, že „neusilujeme jen o pasivní přijímání informací, ale pomocí filmových projekcí a následných diskuzí s pamětníky, historiky a filmaři se snažíme aktivní formou rozšířit povědomí mladých lidí o stále živé etapě našich dějin“.

Beseda s projekcí filmu se uskutečnila v úterý 20. listopadu 2012 třetí a čtvrtou vyučovací hodinu v aule školy. Žáci devátých tříd nejprve zhlédli dokument o nezávislé protikomunistické iniciativě České děti a poté následovala diskuze s paní Hanou Jüptnerovou, pamětnicí a signatářkou Charty 77. Pětačtyřicetiminutová diskuze na téma život v době normalizace, porovnání 50. a 90. let z hlediska utužení politického režimu, nástroje komunistické moci a postup proti signatářům jakýchkoliv spolků vnesla do tvářích žáků nechápající výrazy. Sami se podivili nad praktika doby, která není z hlediska historického nikterak vzdálená, ale která jim už přeci jen nic neříká a nedovedou si život v ní představit.

Orální historie – rozhovor s pamětníkem – a dobové filmové záběry patří mezi moderní výukové metody a pro poznání dějin 20. století jsou nezbytným pomocníkem historika i učitele dějepisu!

Děkuji vedoucímu kabinetu dějepisu – Mgr. Markovi Kopeckému – za přípravu a organizaci této besedy a také děkuji paní Haně Jüptnerové za přijetí pozvání na besedu a ochotné vyprávění svého životního příběhu.

Mgr. Martina Zemanová