Ocenění pro naši školu

V loňském roce slavila naše škola 150. výročí svého založení a zároveň i 40. výročí otevření sportovních tříd. V rámci oslav těchto jubileí jsme získali ocenění ve formě poděkování za dlouhodobou péči a výchovu talentovaných sportovců.

sportovecroku2

sportovecroku

Slavnostní akt předání se uskutečnil v pátek 25. ledna 2013 v prostorách KD Střelnice Vrchlabí v rámci udílení titulů Sportovec města Vrchlabí a za účasti zástupců města. Toto, pro nás významné ocenění převzal pan ředitel Jindřich a na pódiu byli přítomni trenéři a trenérky, kteří se zasloužili o rozvoj sportu, nechyběla ani bývalá trenérka a ředitelka školy, paní Jaroslava Hlaváčková.

Historie sportovních tříd sahá až na přelom let 1969/1970, kdy byla na naší škole tzv. na zkoušku otevřena sportovní třída 6.E specializovaná na sjezdové lyžování. Mezi hlavní propagátory této myšlenky patřil profesor Vaněk z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Na základě lyžařské tradice Sportovní lyžařské školy vzniknuvši v letech 1953/1954 pod vedením pánů Pelce, Hampla a Kučery a dobrých zkušeností a ještě lepších sportovních výsledků oslovil profesor královehradecké univerzity vedení školy a učitele tělocviku a trenéra Miroslava Vydru a od školního roku 1972/1973 můžeme hovořit o oficiální sportovní třídě se zaměřením na sjezdové lyžování, v jejímž čele stál právě pan Vydra.

Tradice sportovních tříd na naší škole pokračuje až dodnes. Žáci sportovních tříd mají rozšířenou tělesnou výchovu na 5 h týdně, několikrát týdně se účastní tréninků a v zimě a v létě je čeká soustředění. Žáci sportovních tříd nejsou zaměřeni pouze na sjezdové lyžování, ale přibyl i orientační běh, běžecké lyžování a lední hokej.

Pokud se podíváme na počátky trénování sportovců, musíme si uvědomit, že tato činnost byla ryze dobrovolná a trenéři se žákům věnovali nejen v týdnu po odpoledních, ale i o víkendech. Bylo zapotřebí i pochopení vedení školy a učitelů. Na závěr si musíme uvědomit, že sport náleží do života každého žáka nejen sportovní třídy, během školních let se díky sportu naučí lépe organizovat svůj čas a do budoucího života si odnáší fyzickou zdatnost, duševní zdraví a celkovou harmonii.

Za přispění poznatků paní Hlaváčkové,
Mgr. Martina Zemanová