Mobilní telefony na naší škole
Vážení rodiče.
Při poslední schůzce výboru SRPDŠ, při třídních schůzkách i individuálně jsme společně diskutovali používání žákovské Wi – Fi sítě a používání mobilních telefonů zejména žáky 1.stupně ve škole vůbec. Na základě následné podnětné společné schůzky s MUDr. Schmidtovou jsme se rozhodli v diskuzi s vámi rodiči pokračovat, zajímá nás váš názor.
Chtěli bychom vás vyzvat, abyste se zúčastnili naší výměny názorů tím, že:
- Rodiče žáků 2.stupně : přes váš rodičovský přístup na gradebook případně na emailovou adresu třídního učitele nebo na adresu bohacova@zsvrchlabi.cz nám, prosím, napište váš vlastní názor.
- Rodiče žáků 1.stupně: napište nám své vyjádření – názor na papír s vaším podpisem nebo na e-mailovou adresu vaší třídní paní učitelky event. na adresu bohacova@zsvrchlabi.cz.
Vaše nápady a názory nám, prosím, sdělte do konce měsíce června 2016. My vaše příspěvky vyhodnotíme a přihlédneme k nim při zavádění nových pravidel pro vytváření bezpečného, zdravého a tvůrčího prostředí pro nový školní rok 2016/17.
Děkujeme všem rodičům, kteří se aktivně podílí na vytváření dobré a přátelské atmosféry v naší škole.
Za vedení ZŠ Mgr. Iveta Boháčová 6.6.2016 ve Vrchlabí.
Pozvání k diskusi- pro rodiče
1. otázka: Máte zájem diskutovat o používání mobilů ve škole o přestávkách?
2. otázka: Souhlasili byste s tím ,že se mobily o přestávkách nebudou používat?
Nabízíme Vám diskusi o používání mobilů – tj. mobilních telefonů a případně jiných podobných přístrojů – které s sebou nosí děti do školy.
Proč?
V našem vybaveném světě se člověk musí porovnat se spoustou všeho…věcí, dobrůtek, ruchů, zvuků…informací, lákadel ze světa informací, lákadel možností, že by někde mohlo být něco zajímavého…a jedno okno nabízí cestu, kam se podívat dál… atd.
Pro dospělé i pro děti.
V naší – ráda řeknu- laskavé škole se možnosti vzdělání a zajímavého programu nabízí bohatě.
Pozornost, kterou děti věnují informacím od učitelů, je velmi úžasná věc – když se povede to propojení mezi dětmi a učitelem a dítě se věci naučí, je to moc příjemné, pro oba.
A teď už to vyslovím:
Mobily (o přestávkách, v hodinách jsou samozřejmě nedovolené) do tohoto tvořivého prostředí nepasují!
Ruší děti tím, že tam vlastně vůbec někde v lavici jsou – „..už se těším, na co se o přestávce kouknu, co si dohraju…“
10 minut přestávky je normálně celkem dost, ale pokud jste momentálně v „jiném světě“ zjistíte, že to stejně nemáte dokoukané, že jste si neodskočili, kam bylo o přestávce třeba, že jste se nenapili, že nemáte vyndané pomůcky na další hodinu, že …
Pro dospěláky je situace velmi podobná. Jsme v tom průšvihu všichni – přemíra práce na počítačích, přemíra informací, vjemů, kterým jsme vystaveni nás stojí hodně sil a energie, aniž si to přímo uvědomujeme. Jak je to se všemi těmi bolestmi hlavy, poruchami zraku, bolestmi krční páteře, nespavostí, depresivními stavy, nespokojeností, stresem, únavami… co nás to tak trápí??
Člověk je velmi šikovně stvořen, ale nesmíme ty své možnosti a schopnosti přehánět. Jako máme ledviny uzpůsobené zhruba na 80 let života, tak i mozek vydrží jen určitou dobu v dobré kondici.
Takže my musíme sami – filtrovat si, kolik si toho necháme na nás působit-, ale dětem bychom mohli pomoct.
Návrh: Ponechme škole dostatečný prostor pro její činnost, mějme v naší škole děti, které budou schopné ji v klidu vnímat a užívat si ji.
A jak to bude po škole (a po obědě), ať si domluví rodiče se svými dětmi podle svého nejlepšího svědomí.
MUDr. Jana Schmidtová
Dobrý den,jsem pro zrušení přístupu na wifi.
S pozdravem Tišerová
Mobilní telephony do školy nepatří – jsou příčinou asociálního chování, kdy se děti, namísto aby spolu komunikovaly, zabývají (s prominutím) většinou připitomělými hrami a nevnímají ani své okolí, ani spolužáky.
Pokud děti hledají vzor u svých rodičů, kteří například při společném jídle či za volantem telefonují nebo sms-kují, je to smutné, pak má ale i učitel ztíženou pozici dětem vysvětlit, proč je používání telefonů v určitých situacích nevhodné, neslušné či dokonce nebezpečné.
Nedovedu si představit situaci, kdy by bylo použití mobilního telefonu ve škole žákem nutné nebo přínosné a přimlouvám se za „cell-phone free“ prostředí – při vyučování i o přestávkách.
Jiří Rieger
Dobrý den,
ráda bych reagovala na výše uvedené.
Dle mého názoru by mobilní telefony měly zůstávat i přestávkách vypnuty. Bohužel i náš syn, dle zápisů, si s mobilním telefonem hraje jak o přestávkách tak o hodině. Jako rodiče jsme se snem mluvili, ale nemyslím si, že by poslechl, tak jak by jsme si přáli. Pokud by škola nastavila takovéto pravidla, žáci by se jím museli řídit.
Škola by měla mít žáky, kteří věnují pozornost škole a vyučujícímu a ne tomu, co nedohrál nebo co nedokoukal.
Děkuji s pozdravem Gabriela Lokvencová
1. Nemám zájem diskutovat….
2. Zastávám názor, aby děti měly telefony v době vyučování i o přestávkách zakázané. V našem jednom případě prosím zakázat o přestávkách i knihu.