Od dětské olympiády na ZOH 2014 do Soči.

Od 19. do 24. ledna se uskutečnil již 6. ročník Her Zimní olympiády dětí a mládeže. Pořadatelem byl tentokrát Kraj Vysočina a olympijské soutěže probíhaly na sportovištích v Havlíčkově Brodě, Žďáru nad Sázavou, Novém Městě na Moravě a v Jihlavě. Žáci základních škol (lyžaři, bruslaři, hokejisté, biatlonisté a další), reprezentující všech čtrnáct krajů České republiky, měli šanci si zažít pravou olympijskou atmosféru, včetně slavnostního zahájení a zapálení olympijského ohně i ceremoniálů vyhlašování vítězů. Přes nepřízeň počasí a nedostatek sněhu se na neuvěřitelně dobře připravených sportovištích podařilo uskutečnit i všechny lyžařské soutěže.

Z naší základní školy náměstí Míru ve Vrchlabí vyjelo reprezentovat Královéhradecký kraj 13 nadějných mladých sportovců. Naši žáci tak tvořili téměř pětinu krajské olympijské výpravy! Běžce zastupovali Matěj Mikšík a Kateřina Jebavá, biatlonisty Marek Hawel, Josef Provazník, Michaela Petříková, Zuzana Zálabská, Kateřina Háková a Natálie Zuzánková, zimní orientační běh si vyzkoušeli Tomáš Kubát, Martina Waňková a Alžběta Randáková, v alpském lyžování soutěžil Jiří Hartig a ve snowboardu Adam Paulíček. Spolu s dalšími absolventy naší školy, současnými studenty gymnázia, bylo zastoupení žáků z Vrchlabí nejpočetnější skupinou sportovců z jednoho města. Tito naši mladí sportovní reprezentanti přivezli celkem čtyři medaile a další dobrá bodovaná umístění a výraznou měrou tak přispěli k celkovému šestému místu Královehradeckého kraje v pořadí krajů. Dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili v lyžařském orientačním běhu přivezla Martina Waňková a stříbro z biatlonu Zuzana Zálabská.

Historie Her olympiády dětí a mládeže, projektu Českého olympijského výboru, se datuje od roku 2003, kdy se konaly první hry letní olympiády. První zimní hry se konaly v roce následujícím. Už na prvních zimních hrách v roce 2004, pořádaných Středočeským krajem, byla mezi účastníky tehdy žákyně naší ZŠ Karolína Grohová, druhých a třetích zimních her ODM se zúčastnili žáci Michal Krčmář a Eva Samková. Tito tři sportovci spolu s Karolínou Erbanovou nás budou v nadcházejících dnech reprezentovat na Zimních olympijských hrách v ruském Soči. ZŠ Vrchlabí náměstí Míru se tak může pyšnit tím, že Českou republiku budou reprezentovat v Soči hned čtyři absolventi této školy. Všem našim olympionikům samozřejmě držíme palce a našim žákům přejeme aby úspěšně následovali své předchůdce.