Jak jsme se měli v Londýně

Snad nebudeme daleko od pravdy, když označíme dny 6.-11. května 2015 jako jedny z nejkrásnějších v tomto školním roce. A proč? Protože právě v tomto termínu jsme se zúčastnili poznávacího studentského zájezdu do Londýna.

Ve středu 6. května ve 20 hodin bylo před školou nezvykle živo. 43 dobře naladěných účastníků zájezdu ve věku 12-16 let se zde loučilo se svými blízkými a nastupovalo do připraveného autobusu, který se vzápětí vydal na noční přejezd Čech a Německa, aby nás ráno vyložil v malebném městečku Bruggy – tzv. „Benátkách severu“, kde nás kromě prohlídky města čekala také návštěva výrobny pravé belgické čokolády a projížďka loďkou. Následoval nedlouhý přejezd do Francie, kde jsme přenocovali v hotelu, abychom si odpočinuli před hlavní částí našeho zájezdu.

V pátek ráno jsme absolvovali přibližně půlhodinový transport podmořským tunelem, abychom se konečně ocitli ve Velké Británii a hned zamířili do vytouženého Londýna. Zde nás čekala první procházka městem, návštěva podmořského akvária a přírodovědeckého muzea, kde byl největší atrakcí simulátor zemětřesení s autentickými záběry z japonského Kobe. Večer jsme se ubytovali v londýnských rodinách, které se o nás po dvě noci vzorně staraly a dovolily nám alespoň částečně nahlédnout do britského způsobu života.

Protože britská historie je neodmyslitelně spjatá s námořní dopravou, byl sobotní den věnován návštěvě Chathamu, kde jsme měli možnost navštívit námořní muzeum, několik válečných lodí a obrovskou ponorku z 60. let. Odpoledne jsme se ještě zastavili v Rochesteru, kde nás upoutal strážní hrad, katedrála i město samotné.  Poté jsme navštívili Blue Water – největší obchodní centrum v Evropě, odkud jsme přivezli svým blízkým suvenýry i typické britské pochutiny, jako je marmeláda, sušenky či čaj.

Shodli jsme se, že neděle se stala zlatým hřebem našeho výletu, a to hlavně díky jízdě na jedné z nejpopulárnějších atrakcí Londýna – 135 m vysokém London Eye, ze kterého jsme viděli celé město jako na dlani. Následovala návštěva nejvýznamnějších památek Londýna – The Tower of London, Westminster Abbey, the Palace of Buckingham, Tower Bridge a mnohých dalších.

Úplně posledním bodem našeho zájezdu byla návštěva nultého poledníku Greenwich, kde jsme si mohli zažít pocit, kdy jednou nohou stojíme na východní, druhou na západní polokouli.

V podvečer jsme nastoupili do autobusu, který nás bezpečně dopravil až ke škole, kde už netrpělivě postávaly hloučky našich nejmilejších, aby nás odvezli zpět do našich domovů a nechali si vyprávět, co všechno jsme na tak daleké cestě zažili.

Po celých 6 dní se o nás vzorně starala vedoucí zájezdu Erika Pfeifrová, které tímto děkujeme za zprostředkování krásných zážitků a budeme se těšit na další výlet.

Mgr. Lucie Vítová a Mgr. Jakub Kvášovský